Markaların Uluslararası Tescili

MARKALARIN ULUSLARARASI TESCİLİ

Türk Patent ve Marka Kurumu markaların ulusal tescili için görevlidir. Markaların uluslararası tesciline ilişkin ise, 1891 tarihli Markaların Uluslararası Tesciline ilişkin Madrid Anlaşması ve 1995 tarihli Madrid Protokol yürürlüğe girmiştir. 1999 yılına ise, Resmi Gazete ’de ‘’Markaların Uluslararası Tesciline İlişkin Madrid Anlaşması Ve Bu Anlaşmaya İlişkin Protokolün Uygulanmasın Dair Yönetmelik’’ yayımlanmıştır. 1997 yılından beri ülkemiz Madrid Protokolüne taraf olan 106 devletlerden biridir. 

12.03.1999 tarihli ve 23637 sayılı Yönetmelik ile Madrid Anlaşması ve Madrid Protokolü gereğince uluslararası marka tescillerinde tescil başvurunun yeri, zamanı ve başvuru evrakının düzenlenmesi ve benzeri işlemlerde usul ve esasa ilişkin uygulamaların belirlenmesidir. İşbu Yönetmeliğin kapsamı ise, marka tesciline uygun mal ve hizmetlere marka verilmesi ve bunların korunmasıdır. Madrid Anlaşması ve Madrid Protokolünün amacının uygulanması için işbu yönetmelik yürüklüğe girmiştir. Uluslararası bir tescil yolu ile bir markanın korunma alanı daha geniş olacaktır. Hukuka uygun bir başvuru sonunda söz konusu marka Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının Uluslararası Bürosu sicilinde tescil edilmiş olacaktır. Uluslararası marka başvurusuna ilişkin şartlar aşağıdaki gibidir;

  • Başvurucu

Başvurucu, uluslararası başvuruda bulunmak için üye devletlerinden birinde ikamet etmesi veya gerçek ve etkin bir sınai veyahut ticari müessesenin sahibi olması gerekmektedir. 

  • Menşe Ofisi

Uluslararası Başvuruda bulunmak için Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurumu başvurarak uluslararası bir marka başvurusunda başvurucu bulunabilir. İlk aşamada TPMK tescil edilmiş olması gerekmektedir. Akit devletteki tescil uluslararası başvuruda esas teşkil edecektir. İkinci aşamada ise, TPMK uluslararası başvurularda aracı niteliğine haizdir. Menşe ofisi ise, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WİPO) Uluslararası Bürosunda başvuruda bulunması gerekir. Madrid Protokolüne göre yapılan başvuruda menşe ofisinin WİPO Uluslararası Bürosunda başvurması zorunlu tutulmuştur. Meşe ofisinin başvurusu olmaksızın yapılan başvurular kabul edilmemektedir. TPMK ’daki marka içeriği ile uluslararası tescil edilecek marka içeri uyuşması gerekmektedir.

  • Başvuru Belgesi

Uluslararası başvurular Türk Patent aracılığı ile gerçekleştiğinden dolayı aşağıdaki link üzerinde başvuruda bulunabilirsiniz.

https://epats.turkpatent.gov.tr/run/TP/EDEVLET/giris

  • Başvuru Dili

Başvurunun Madrid Anlaşması çerçevesinde gerçekleştiği durumlarda başvuru Fransızca olmalıdır. Madrid Protokolüne göre bir başvuru söz konusu ise veyahut Madrid Anlaşması ve Madrid Protokolü uyarınca başvurulduğunda hem İngilizce hem de Fransızca başvurular kabul edilmektedir.

Stj. Av. Zehra Büyükdağ

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu